Zyskaj więcej z omówienia gry szkoleniowej

Omówienie to najistotniejszy element gry, bez którego nie osiągniesz celów szkoleniowych. Sama rozgrywka byłaby tylko „fajną” częścią szkolenia, którą uczestnicy zapamiętaliby jako dobrą zabawę. Dlatego poświęć omówieniu odpowiednią ilość czasu i skorzystaj z opisanych przez nas zasad.

Ustal kontrakt jeszcze przed rozgrywką

Choć wpis ma dotyczyć fazy omawiania rozgrywki, to chcemy przypomnieć jak ważny jest moment ustalenia z uczestnikami zasad wspólnej pracy. Pozwalają one przede wszystkim na określenie ram działania i wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa każdej osoby podczas gry, a następnie omówienia. To z kolei wpływa na wzrost gotowości do wyrażania swoich opinii, dzielenia się doświadczeniami, czy odważnego formułowania wniosków.

Do ważnych punktów takiego kontraktu zaliczamy:

Rzadko, ale zdarzyło się, że musieliśmy odwoływać się do kontraktu, aby wrócić na tory konstruktywnej pracy z grupą. Stąd wiemy jak to proste narzędzie trenerskie wpływa na właściwy przebieg warsztatów opartych na grach szkoleniowych i symulacyjnych.

Zadbaj o emocje

Jeśli prowadzisz gry to wiesz już, że niektóre wyzwalają w uczestnikach wiele emocji. Stąd, aby móc przejść do fazy omawiania doświadczeń i wyciągania wniosków służących rozwojowi kompetencji, warto najpierw umożliwić im “wyjście z gry”.

Poniżej 3 sposoby na zrobienie tego:

  1. Wyraźnie wskaż koniec rozgrywki, wykorzystując np. ton głosu i mowę ciała.
  2. Ogłoś wyniki. Brawa dla zwycięzców i podziękowania dla pozostałych uczestników są zawsze mile widziane. Stanowią również symboliczne podkreślenie przejścia do kolejnego etapu gry szkoleniowej.
  3. Zadaj pytanie otwarte, np.: Jakie są Wasze wrażenia po rozgrywce? Kieruj pytania bezpośrednio do osób, które szczególnie zaangażowały się w rozgrywkę. Zaproś do wyrażenia opinii także osoby, które nie zabrały głosu – zdarza się, że niektórzy pomimo silnych przeżyć nie ujawniają ich.

Moderuj dyskusję. Gdy już opadną emocje i zobaczysz, że pojawiają się wnioski, to znak, aby przejść do omawiania doświadczeń uczestników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *