7. gier dzięki, którym ludzie odkrywają moc współpracy

Podobno Franklin Delano Roosevelt powiedział:

Ludzie pracujący razem potrafią dokonać rzeczy, których osiągniecie nie śniło się nikomu z osobna.”

Dobrze, ale ten kto kierował zespołem lub pomaga w jego rozwoju wie, że zgrać ze sobą ludzi o różnych postawach, umiejętnościach, ambicjach nie jest łatwo.

Oczekiwania niejednokrotnie rozmijają się z rzeczywistością.

Podczas prowadzenia szkoleń zdarzało mi się obserwować brak zaufania, nieporozumienia, skupienie na własnych celach lub wyłącznie celach własnego działu, przy jednoczesnym pomijaniu tego co kluczowe dla całej organizacji. Nie wspomnę już o braku kreatywności i odwagi w tworzeniu nowych rozwiązań.

Jeśli w porę nie zareagujemy zespół stanie się tylko grupą ludzi. I to niekoniecznie lubiących się ludzi…

Poznaj 7. gier dzięki, którym ja oraz inni trenerzy pomogliśmy zespołom w obliczu różnych wyzwań. Dzięki nim:

  • zwiększyłem zrozumienie celów indywidualnych i organizacji,
  • pomogłem członkom zespołu lepiej się poznać,
  • wzmocniłem ich wzajemne zaufanie,
  • zachęciłem do korzystania z drzemiących pokładów kreatywności,

1. Gra Film dzięki tej grze pokażesz różnice w sposobie komunikowania, które wynikają z cech osobowościowych. Uświadomisz również, że każdy ma mocne strony, ale także takie nad, którymi powinien pracować w obszarze współpracy i budowania relacji. Na podstawie zebranych podczas rozgrywki doświadczeń, opracujesz z uczestnikami zestaw wskazówek/zasad ulepszających wzajemną komunikację. Ta gra jest świetnym punktem wyjścia do dłuższego warsztatu.

Wykorzystasz ją w grupach od 8 do 20 osób*. Zaplanuj na jej przeprowadzenie ok 3 godzin. Możesz ją łatwo zaadaptować do pracy online. Dostępna także w anglojęzycznej wersji.

2. Biznes na czas – dzięki tej grze pokażesz wagę komunikacji w firmie. Jak na dłoni widać zależności między działami i to, jak ważna jest precyzyjna oraz nieustanna komunikacja między nimi. Ta gra otwiera oczy i zwiększa otwartość uczestników na cele, potrzeby i wyzwania innych zespołów. “Must have” każdego trenera pracującego z zespołami w różnegorodzaju organizacjach.
Acha…. I słyszałem już kilka razy, że ta gra pozwoliła komuś wreszcie zrozumieć “czym tak naprawdę zajmuje się ten dział HR w firmie” 🙂 I stwierdzić, że dobrze funkcjonujący, może wnieść realną wartość dla całej organizacji.

Wykorzystasz ją w grupach od 5 do 15 osób. Zaplanuj na jej przeprowadzenie ok 4 godzin. Przeznaczona do pracy na sali szkoleniowej.

3. Nowy świat ta gra sprawi, że uczestnicy doświadczą sytuacji, które pozwolą Wam omówić temat wzajemnego zaufania, gotowości do pomocy, otwartej komunikacji, czy znajomości innych zespołów. Dynamiczna gra, która sprawdzi się także w plenerze. Dodatkowo możesz wybrać wersję z eleganckimi akcesoriami. 

Wykorzystasz ją w grupach od 8 do 20 osób. Zaplanuj na jej przeprowadzenie ok 2 godzin. Przeznaczona do pracy na sali szkoleniowej.

4. Zagadki kryminalne od strony scenariuszowej, to jedna z moich ulubionych gier. Są w niej policjanci, złodzieje… Wszystko podane w atrakcyjnej i humorystycznej konwencji. Dodatkowo jest wdzięczna na wprowadzanie różnych akcesoriów (kajdanki, policyjne koszulki, itp.), co potęguję zaangażowanie graczy. Dzięki niej pokażesz relację celów działu i całej firmy. Uświadomisz również jak ważne jest wzajemne zaufanie i otwarta komunikacja. Uwaga – gra posiada duży walor integrujący 🙂 Sprawdziła się podczas eventów integracyjnych z grupą do 50 osób (prowadziłem z dodatkowym trenerem 2 – 3 równoległe rozgrywki).

Wykorzystasz ją w grupach od 6 do 18 osób. Zaplanuj na jej przeprowadzenie ok 3 godzin. Przeznaczona do pracy na sali szkoleniowej.

5. Skandal pewien renomowany bank ma problem. Z konta jednego z klientów zniknęła pokaźna suma. Gracze wcielają się w pracowników tejże instytucji, a ich celem jest rozwikłanie zagadki, która pomoże uniknąć kompromitacji. Czym są role grupowe i jak wykorzystać ich specyfikę w budowaniu efektywnych zespołów. Jak pracować pod presją czasu i wyniku? Kim jest lider i co może robić, aby pozytywnie wpływać na zespół? Jeśli brzmi to dla Ciebie ciekawie, koniecznie sprawdź szczegóły tej skandalicznie dobrej gry.

Wykorzystasz ją w grupach od 3 do 15 osób. Zaplanuj na jej przeprowadzenie ok 3 godzin. Możesz ją łatwo zaadaptować do pracy online. Dostępna także w angielskiej wersji.

6. Roboty – chcesz pokazać uczestnikom, że potrafią myśleć “out of the box”? A do tego pragniesz zaszczepić w zespole ducha innowacyjności? Koniecznie sprawdź tę grę! Dodatkowym jej atutem jest to, że uczy pracy projektowej w duchu Design thinking. Rozgrywka trwa ok 5 godzin, ale efekty są warte poświęcenia tego czasu! Aaaa! – uczestnicy dostaną również zestaw praktycznych narzędzia wspierające kreatywność w ich codziennej pracy – konkret 🙂

Wykorzystasz ją w grupach od 6 do 24 osób. Do zastosowania na sali szkoleniowej.

7. Czas redakcji kluczem do dobrego wyniku w tej grze są: podział zadań wg posiadanych umiejętności, właściwe kierowanie zasobami, umiejętność pracy pod presja czasu… Oj dużo dzieje się w tej grze. Z pewnością Twoi uczestnicy wyniosą z niej wiele cennych inspiracji i konkretnych narzędzi służących lepszemu zarzadzaniu sobą w czasie i organizacją zadań. Wielu ceni w niej również świetną energię i walor integracyjny 🙂 

Wykorzystasz ją w grupach od 9 do 25 osób. Do zastosowania na sali szkoleniowej.

Jeśli chcesz się upewnić, że gra będzie pasować do Twoich potrzeb lub szukasz innych gier – napisz do mnie wwoloszko@graszkoleniowa.pl



* – podane przeze mnie wielkości grup potraktuj jako sugestię.

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się!

ww-1.jpg
Wiktor Wołoszko
Psycholog biznesu i trener. Absolwent studiów podyplomowych z zarządzania personelem na SWPS i Szkoły Coachów we Wszechnicy UJ. od 2005 roku szkoli i doradza w obszarach związanych ze sprzedażą i obsługą klienta, prezentacjami biznesowymi oraz budowaniem zespołów. Korzysta przy tym z różnych narzędzi rozwojowych – głównie z gier szkoleniowych i symulacyjnych.

Może zainteresuje Cię również

  Wyobraź sobie sytuację – masz świetną grę szkoleniową. Wiesz, że dzięki niej uczestnicy doświadczą czegoś ważnego, nowego, zobaczą coś z innej perspektywy… W oparciu o to doświadczenie chcesz z nimi wypracować wartościowe wnioski rozwojowe....
Szkolić pracowników nt.mobbingu, to spore wyzwanie. Można puścić slajdy i omawiać sądoweorzecznictwa… Ale czy to może uruchomić trwałą zmianę?  Szkolić pracowników nt. mobbingu, to spore wyzwanie. Można puścić slajdy i omawiać sądowe orzecznictwa… Ale czy...
Karty są kluczowym elementem gry Mądrość słów, którą wykorzystasz do uczenia zasad udzielania informacji zwrotnej (IZ) i trenowania ich w praktyce. Na każdej karcie wskazana jest Mądrość-zasada, którą warto się kierować udzielając drugiej osobie IZ – tu...
Scroll to Top