3 błędy, które wyłożą rozgrywkę

Te 3 błędy mogą znacząco obniżyć zapał uczestników już na starcie gry szkoleniowej i pokrzyżować Twoje plany. Podpowiadam Ci jak sobie z nimi poradzić 🙂

1. Brak wprowadzenia – zachęcenia do udziału i wskazania ogólnego celu rozgrywki.

Trener, który rozda tylko instrukcje i powie sucho “no to gramy”, może mieć trudność z zaangażowaniem uczestników. Identyczny efekt pojawi się, gdy zaleje ich zbytnią liczbą szczegółów. Jak zatem znaleźć balans? Czytaj dalej 3 błędy, które wyłożą rozgrywkę

Jak wzmocnić zaangażowanie graczy?

Co jeszcze zrobić, by uczestnicy na długo zapamiętali prowadzoną przez Ciebie grę – oprócz wciągającego, angażującego scenariusza i akcesoriów?

Oto kilka przykładów prosto z sali szkoleniowej:

Fragment filmu

Zagadki kryminalne to jedna z naszych gier rozwijająca współpracę i komunikację. Uczestnicy wcielają się w dochodzeniowców mających dopaść grasujących po mieście przestępców. To niesamowite, jak krótki film sensacyjny wyświetlony przed rozgrywką, ukazujący pościg za “złymi facetami” czy przesłuchanie, wciąga uczestników w fabułę gry 🙂 Czytaj dalej Jak wzmocnić zaangażowanie graczy?

Zyskaj więcej z omówienia gry szkoleniowej

Omówienie to najistotniejszy element gry, bez którego nie osiągniesz celów szkoleniowych. Sama rozgrywka byłaby tylko „fajną” częścią szkolenia, którą uczestnicy zapamiętaliby jako dobrą zabawę. Dlatego poświęć omówieniu odpowiednią ilość czasu i skorzystaj z opisanych przez nas zasad.

Ustal kontrakt jeszcze przed rozgrywką

Choć wpis ma dotyczyć fazy omawiania rozgrywki, to chcemy przypomnieć jak ważny jest moment ustalenia z uczestnikami zasad wspólnej pracy. Czytaj dalej Zyskaj więcej z omówienia gry szkoleniowej

Naucz udzielania informacji zwrotnych!

Omówienie gry to w pewnym stopniu rozbudowana sesja wymiany informacji zwrotnych i dzielenia się refleksjami. Jeśli chcesz, aby uczestnicy maksymalnie skorzystali z udziału w grze i w praktyce zastosowali wypracowane wnioski, koniecznie zadbaj o prawidłowy sposób ich przekazywania.

Przed rozpoczęciem omówienia przygotuj grupę do udzielania informacji zwrotnych. Pamiętaj o tym, szczególnie jeśli wprowadzasz role obserwatorów, ponieważ bywają oni nadmiernie krytyczni. Czytaj dalej Naucz udzielania informacji zwrotnych!

Organizacja i sposoby omawiania gier

Omówienie powinno dotyczyć przede wszystkim kompetencji, a dokładniej – konkretnych zachowań, które można zaobserwować w trakcie gry, tzw. wskaźników behawioralnych. Dobrze jest, gdy posiadasz kryteria oceny w postaci listy zachowań np. w formie ankiety. Możesz ją zaprezentować przed rozgrywką lub by „nie psuć niespodzianki” – w trakcie omówienia.

Formy omawiania

Podczas omawiania gry istotny jest nie tylko sposób w jaki to robisz, ale także forma. Osobiście jesteśmy zwolennikami omawiania gry na forum, jako ustrukturyzowanej dyskusji. Mamy wówczas pewność, że wypracowane wnioski trafiają do wszystkich. Czytaj dalej Organizacja i sposoby omawiania gier