Takiej gry online szukałem od dawna!

Wyobraź sobie, że zostajesz menedżerem i współwłaścicielem nowopowstałej firmy. Twoim zadaniem jest podejmowanie jak najlepszych decyzji, które pomogą rozwinąć firmę i dadzą zarobić Tobie oraz pracownikom. Ale jak to w biznesie – łatwo nie będzie! Obszarów, które musisz kontrolować jest wiele – sprzedaż, konkurencja, zmienne ceny, nieprzewidywalni klienci, sytuacje losowe, wymogi prawne i wiele innych…

To wszystko sprawiło, że onlinowa gra symulacyjna Biznes Play wciągnęła mnie na 120%. Mój umysł projektanta gier, który starał się z początku analizować i rozgryźć mechanikę gry, szybko się “wyłączył”, by cały potencjał przeznaczyć na… zarządzanie własnym biznesem. I choć był on wirtualny, to szybko o tym zapomniałem, wchodząc mocno w scenariusz i sytuację “mojego przedsiębiorstwa”.

Co ważne – w tej grze jest to, co w grach cenię najbardziej – emocje i rywalizacja. Wraz z koleżanką konkurowaliśmy z dwiema innymi firmami. Każdy chciał osiągnąć  jak najlepszy wynik. Ale oprócz konkurowania były również obszary, w których mogliśmy współpracować (w jakich – tego nie zdradzę, bo być może skorzystasz z okazji i samodzielnie sprawdzisz tę grę*). I doświadczenie to pomogło mi odkryć ważną rzecz do zastosowania w realnym biznesie. Przypomniało mi ono, że prowadzenie biznesu to nie tylko działania skoncentrowane na ściganiu się w walce o rynek. Okazuje się, że z niektórymi konkurentami mogę współpracować z korzyścią dla obu stron i co więcej – dla klientów. 

Ale tych odkryć w trakcie i po rozgrywce miałem znacznie więcej. Na tej podstawie mogę Ci wskazać, że w zależności od tego jaki cel rozgrywki przyjmiesz (rozwój lub ocena graczy), dzięki Business Play w wersji online rozwiniesz/zweryfikujesz następujące kompetencje:

 • Analiza i planowanie.
 • Rozwijanie świadomości biznesowej.
 • Radzenie sobie z trudnymi i nowymi sytuacjami.
 • Branie odpowiedzialności i podejmowanie decyzji.
 • Sprzedaż i obsługa klienta.

Po rozmowach z Twórcami wiem, że tych obszarów jest znacznie więcej. Jako osoba prowadząca rozgrywkę możesz skonfigurować grę w taki sposób , aby np. skupić się tylko na wybranych aspektach formalno-prawnych prowadzenia przedsiębiorstwa, np:

 • Zakładanie działalności gospodarczej w dowolnej formie organizacyjno-prawnej.
 • Uproszczona księgowość.
 • Prawo pracy.
 • Wybrane zagadnienie z dowolnego aktu prawnego, np. Kodeksu Cywilnego, Kodeksu Spółek Handlowych, Ustawy o spółdzielniach socjalnych.
 • Obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUS.
 • Obowiązki podatkowe przedsiębiorcy (w tym rozliczenia z US).

Podsumowując – za plusy tej gry uważam to, że:

 • Możesz ją rozegrać online.
 • Daje możliwości wykorzystania tego narzędzia do oceny lub rozwoju wielu kompetencji.
 • Wciągający scenariusz (prowadzenie własnej firmy, zarabianie, konkurowanie 🙂 ,
 • Zapraszając do gry pracowników, możesz im pomóc lepiej zrozumieć złożoność i odpowiedzialność jaka spoczywa na szefach czy właścicielach firm.
 • Możliwość doświadczenia różnych sytuacji rynkowych, w tym trudnych losowych sytuacji, na które mogę się przygotować dzięki grze. Lepiej uczyć się na błędach i ponosić porażki w symulowanym środowisku rynkowym niż w realu 😉
 • Możliwość przekazywania graczom informacji zwrotnej po poszczególnych etapach gry lub po całej rozgrywce. Osobiście wolę ten pierwszy wariant, ponieważ uczestnicy mogą wdrażać wnioski na bieżąco, w trakcie rozgrywki.
 • Lepsze poznanie siebie i sprawdzenie swojego dopasowania do roli menedżera – jak radzę sobie z odpowiedzialnością, emocjami, porażką czy wynajduję i wykorzystuję szansę, jakiego typu zadania preferuję, a jakich staram się unikać, itp.

Do minusów lub chyba lepiej – wyzwań w stosowaniu gry Business Play zaliczyłbym:

 • Wielowątkowość – do prowadzenia trzeba się przygotować.
 • Jako osoba prowadząca potrzebujesz sprawnie obsługiwać onlinowe narzędzia do nauki zdalnej.
 • Zrealizowanie gry będzie wymagało poświęcenia na nią minimum 4 – 5 godzin. A najlepiej jednego, a nawet dwóch dni szkoleniowych. Osobiście uważam, że to może być także zaletą. Bo bazując na jednym narzędziu można zrealizować szereg potrzeb/celów szkoleniowych.

Dla kogo przede wszystkim jest gra Business Play?

Uważam, że tę grę powinni poznać przede wszystkim:

 • Trenerzy biznesu.
 • Wykładowcy i nauczyciele ekonomii, zarządzania, przedsiębiorczości.
 • Menedżerowie – liderzy, którzy chcą zwiększyć świadomość biznesową pracowników i/lub nauczyć ich wybranych kompetencji.

I na koniec zaproszenie – skorzystaj i samodzielnie sprawdź to narzędzie!!!

Jeśli chcesz wziąć udział w rozgrywce pokazowej – napisz do mnie: wwoloszko@graszkoleniowa.pl

Jak wspomniałem – rozgrywka odbywa się w wersji online – przed spotkaniem otrzymasz od organizatorów na maila dane do logowania.

W razie pytań możesz także zadzwonić: 793 987 728 (Wiktor Wołoszko).

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się!

ww-1.jpg
Wiktor Wołoszko
Psycholog biznesu i trener. Absolwent studiów podyplomowych z zarządzania personelem na SWPS i Szkoły Coachów we Wszechnicy UJ. od 2005 roku szkoli i doradza w obszarach związanych ze sprzedażą i obsługą klienta, prezentacjami biznesowymi oraz budowaniem zespołów. Korzysta przy tym z różnych narzędzi rozwojowych – głównie z gier szkoleniowych i symulacyjnych.

Może zainteresuje Cię również

Zapraszam Cię na Wieczorek trenerski – spotkanie online. Tym razem podzielę się sprawdzonymi sposobami na omówienie z uczestnikami rozgrywki. Będzie o tym: jakie są etapy omówienia? jakie pytania można zadać? z jakimi błędami spotkałem się …

Poznaj sprawdzone sposoby na omówienie rozgrywki – Wieczorek trenerski Read More »

Czy wiesz, że z końcem października mija termin składania wniosków na dofinasowanie działań na Twojej uczelni? W jego ramach polskie szkoły wyższe będą mogły m.in.: Czy wiesz, że wiele z tych elementów można wdrożyć używając …

Zdobądź dofinasowanie działań na uczelni wyższej – do 31.10.23 Read More »

Już w środę 13.09 w Warszawie spotykamy się z trenerami i trenerkami! Hasłem przewodnim wydarzenia jest “Nauka przez doświadczenie – narzędzia i praktyka“. Przyjdź i weź udział w pokazowych rozgrywkach. Dotknij, poznaj, zapytaj autorów o …

“Nauka przez doświadczenie – narzędzia i praktyka” – spotkanie na żywo 13.09.2023 Read More »

Scroll to Top