Historia Macieja

O GraSzkoleniowa.pl dowiedziałem się podczas rozmów z innymi trenerami.
Jak dla mnie największą zaletą jest niska cena zakupu gier, natychmiastowa dostępność i łatwy kontakt z twórcami gier. Nie muszę długo zastanawiać się nad decyzją dotyczącą zakupu, gdyż ceny są przystępne. Po zakupie testuję gry w czasie zamkniętych szkoleń dla trenerów, z którymi współpracuję na co dzień i podejmuję decyzję, w których z moich warsztatów mogę daną grę wykorzystać. Kolejną zaletą jest możliwość konsultacji wykorzystania gier i rozgrywki z jej twórcami. W czasie rozmowy wymieniamy się doświadczeniami i otrzymuję dodatkowe wskazówki na co jeszcze mogę zwrócić uwagę w czasie rozgrywki i omówienia.

Jako jedną z pierwszych nabyłem grę szkoleniową „Film”. Wykorzystuję ją podczas szkoleń między innymi z: komunikacji interpersonalnej, budowy i efektywnej pracy zespołu, stylów zachowań DISC jak również motywacyjnych i integracyjnych. W czasie warsztatów z komunikacji gra świetnie obrazuje różnice w stylach porozumiewania się pomiędzy uczestnikami. Zwraca uwagę na aspekty komunikacji związane z różnicami w ich osobowości, sposobie przekazywania informacji, różnice w mowie ciała i tonie głosu poszczególnych uczestników, itp.

Gra „Film” jest dla mnie również doskonałym uzupełnieniem szkoleń z budowy zespołów, gdyż pokazuje jak pracujemy i jak komunikujemy się w grupie. Obrazuje także charakterystyczne zachowania poszczególnych osób w dążeniu do realizacji celu oraz specyfikę ich pracy pod nieobecność lidera, który dał zadanie do wykonania i nie koordynuje dalej prac zespołu. Gra jest przydatna także do zobrazowania zagadnień związanych z motywacją pracowników podczas działania, jak również świetnie sprawdza się w szkoleniach integracyjnych dla zespołów liczących do 20 osób.

Rozgrywka – moje spostrzeżenia

Zasady gry są łatwe do wytłumaczenia uczestnikom. Można ją rozegrać zarówno w zamkniętych pomieszczeniach jak i w plenerze. Do poprowadzenia potrzebny jest tylko flipchart, flamastry i 10 kartek A4 z zasadami i zadaniami. Oczywiście kreatywny trener może zadbać o dodatkowe rekwizyty związane np. z produkcją filmową. Scenariusz gry można zmodyfikować poprzez dodanie dodatkowych wskazówek uwzględniających specyfikę branży uczestników szkolenia.

Czas gry to minimum 2 godziny wraz z omówieniem. Sama rozgrywka toczy się bardzo dynamicznie. Osobiście najczęściej sięgam po nią po lunchu, kiedy efektywność uczestników szkolenia zazwyczaj jest najniższa – dzięki zaangażowaniu uczestników w grę czas ten okazuje się niezwykle efektywny :). Z mojego doświadczenia wiem, że gra najlepiej sprawdza się przy pracy z co najmniej 12 osobami, kiedy w każdej grupie jest po 3 uczestników. Należy również zwrócić uwagę na sposób podziału uczestników na grupy. Gra wykorzystuje tu pewien mechanizm, niemniej bywa, że w zespołach, w których uczestnicy się znają, mogą się dobierać niezgodnie z zasadami. Receptą na to jest np. wcześniejsze wypełnienie ankiety DISC – dzięki wynikom jestem w stanie dokonać korekt w zespołach.

Ponieważ każdy ma wpływ na przebieg gry i poszczególne zespoły mają konkretne zadania, uczestnicy chętnie angażują się w rozgrywkę.

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się!

ww-1.jpg
Wiktor Wołoszko
Psycholog biznesu i trener. Absolwent studiów podyplomowych z zarządzania personelem na SWPS i Szkoły Coachów we Wszechnicy UJ. od 2005 roku szkoli i doradza w obszarach związanych ze sprzedażą i obsługą klienta, prezentacjami biznesowymi oraz budowaniem zespołów. Korzysta przy tym z różnych narzędzi rozwojowych – głównie z gier szkoleniowych i symulacyjnych.

Gry związane z wpisem

Komunikacja – style

187,00 1.990,00  z VAT

Może zainteresuje Cię również

Zapraszam Cię na Wieczorek trenerski – spotkanie online. Tym razem podzielę się sprawdzonymi sposobami na omówienie z uczestnikami rozgrywki. Będzie o tym: jakie są etapy omówienia? jakie pytania można zadać? z jakimi błędami spotkałem się …

Poznaj sprawdzone sposoby na omówienie rozgrywki – Wieczorek trenerski Read More »

Czy wiesz, że z końcem października mija termin składania wniosków na dofinasowanie działań na Twojej uczelni? W jego ramach polskie szkoły wyższe będą mogły m.in.: Czy wiesz, że wiele z tych elementów można wdrożyć używając …

Zdobądź dofinasowanie działań na uczelni wyższej – do 31.10.23 Read More »

Już w środę 13.09 w Warszawie spotykamy się z trenerami i trenerkami! Hasłem przewodnim wydarzenia jest “Nauka przez doświadczenie – narzędzia i praktyka“. Przyjdź i weź udział w pokazowych rozgrywkach. Dotknij, poznaj, zapytaj autorów o …

“Nauka przez doświadczenie – narzędzia i praktyka” – spotkanie na żywo 13.09.2023 Read More »

Scroll to Top