Naucz udzielania informacji zwrotnych!

Gra szkoleniowa Gra Wywiadów - delegowanie, przywództwo, organizacja pracy zespołu - GraSzkoleniowa.pl

Omówienie gry to w pewnym stopniu rozbudowana sesja wymiany informacji zwrotnych i dzielenia się refleksjami. Jeśli chcesz, aby uczestnicy maksymalnie skorzystali z udziału w grze i w praktyce zastosowali wypracowane wnioski, koniecznie zadbaj o prawidłowy sposób ich przekazywania.

Przed rozpoczęciem omówienia przygotuj grupę do udzielania informacji zwrotnych. Pamiętaj o tym, szczególnie jeśli wprowadzasz role obserwatorów, ponieważ bywają oni nadmiernie krytyczni.

Możesz skorzystać z poniższych zasad.

  1. Udzielając informacji zwrotnych miej na względzie dobro odbiorcy. Informacje zwrotne służą jemu, a nie Tobie. Najpierw zadaj sobie pytanie „Czy ta informacja mu się przyda?”.
  2. Nigdy nie przekazuj informacji zwrotnych osobie, która tego nie chce! Jeśli masz wątpliwości czy chce, zapytaj o to.
  3. Jako uczestnik, zawsze możesz poprosić o informacje zwrotne na temat swojego zachowania.
  4. Informacja zwrotna nie jest oceną osoby, lecz jej zachowania.
  5. Udzielając informacji zwrotnych mów wyłącznie o 3 rzeczach: konkretnych zachowaniach, ich konsekwencjach oraz związanych z nimi własnych odczuciach.
  6. Jeśli wskazujesz potrzebę zmiany zachowania, to zaproponuj alternatywy.
  7. Mów tylko we własnym imieniu.
  8. Mów bezpośrednio do osoby, której udzielasz informacji zwrotnej.
  9. Nie porównuj z innymi adresata Twojej wypowiedzi.
  10. Jeśli mówisz o zachowaniach, które warto zmienić, nie zapomnij także o tych, które sprawiły na tobie pozytywne wrażenie.

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się!

ww-1.jpg
Wiktor Wołoszko
Psycholog biznesu i trener. Absolwent studiów podyplomowych z zarządzania personelem na SWPS i Szkoły Coachów we Wszechnicy UJ. od 2005 roku szkoli i doradza w obszarach związanych ze sprzedażą i obsługą klienta, prezentacjami biznesowymi oraz budowaniem zespołów. Korzysta przy tym z różnych narzędzi rozwojowych – głównie z gier szkoleniowych i symulacyjnych.

Może zainteresuje Cię również

Pamiętam taki motyw z filmu “Powrót do przyszłości”. Marty McFly wchodzi w posiadanie sportowego almanachu. Ma myśl, aby przenieść się z nim w przeszłość i obstawić parę wyników… A gdyby tak znać przyszłość branży szkoleniowej?...
To metoda do sprawnego zebrania pytań od uczestników rozgrywki/szkolenia/spotkania. Przyda Ci się na przykład, gdy: Zalety metody Nazwę „10 Pytań do eksperta” możesz dowolnie modyfikować, w zależności od liczby uczestników, liczby dopuszczonych pytań, czy też...
Bardzo lubię tę grę – jest dynamiczna, angażuje uczestników od pierwszych zdań scenariusza. Do tego możesz w niej stopniować poziom trudności, dzięki czemu dopasujesz ją do zdolności graczy. Dobrze się sprawdza przy grupach od 3...
Scroll to Top